SIK SORULAN SORULAR

Bahçemdeki çimleri ekerken ne kadar solucan gübresi kullanmalıyım?

Çimlerinizi ekmeden önce 1 metrekare alana 500 gr hesaplayarak solucan gübresini toprakla karıştırıp çim tohumlarınızı ekebilirsiniz. Çimlerinizin daha sağlıklı ve dayanıklı olduğunu göreceksiniz.

Solucan düşmanları nelerdir?

Kapalı alanda solucan üretimi yapıyorsanız zaten birçok avcıdan izole bir ortam sağlamış olursunuz ama genede özellikle sıçan ve fare solucan yemeyi sever. Genellikle solucan gübresi tesisi resimlerinde kasaların üzerleri açık ancak biz bu konuda dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz. Önlem almayı unutmayınız.

Hangi tür solucan kullanmalıyım?

Dünya genelinde yaklaşık 8 farklı tür solucan kullanılmaktadır. Üreme kapasiteleri, yüzeyde çalışmaları ve aktif hareketleri sebebi ile en fazla verim veren tür Kırmızı Kaliforniya olarak da bilinen, Eisenia Foetida türüdür.

Solucan gübresi üretmek karlı mıdır?

Eğer uygun koşullarda kaliteli üretim yapıyorsanız yatırımınızı her 3 ayda 2 ye katlayabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının gelişmesai için en uygun ortam nedir?

14-25°C ler arasında notr pH ta, 30;1 oranında karbon azot içeren mama, %70-90 nemlilik oranı ideal bir ortamdır.

Organik tarım nedir?

Kimyasal ilaçlamanın yapılmadığı dolayısı ile üründe kimyasal izine rastlanmayan insan sağlığına faydalı ürünlerin üretilmesine denir. Organik ürünler, üretim süreçlerinin her bir aşamasında tarım bakanlığı tarafından denetlenir. Organik ürünler vücudumuzda kanser oluşumunu tetikleyen kimyasallar içermezler. Bu bağlamda organik tarımın amacı toprağı, su kaynaklarını ve havayı kirletmeden, çevre, bitki ve insan sağlığını korumaktır,

Solucan gübresi hangi ürünlerde kullanılır?

Türkiye de ve dünya da her türlü bitki için vermikompost kullanılabilir. Solucan gübresinin toprağı iyileştirici etkisi ve bitkinin verimini arttırdığı bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Solucanlar ve toprağın mikrobiyolojik canlı topluluğu, toprağı ve yeşil bitki örtüsünü şekillendiren, yeryüzündeki bütün canlıların sağlık ve refahını sağlayan temel canlı organizmalardır.

Kaç solucan ile başlamalıyım?

Eğer ilk defa başlıyorsanız 50.000 civarında solucan ile başlayıp her aşamayı tek tek deneyimledikten sonra seri üretime geçebilirsiniz.

Kırmızı kaliforniya solucanları hangi hızla çoğalır?

Uygun şartlar sağlandığı taktirde yıl boyunca kokon üretebilirler. Her eşlenme sonunda 3-4 kokon oluşabilir. 10.000 solucanınız var ise 3 ay sonunda her kokondan 2 solucanın yaşadığını düşünürsek 10.000 solucan toplam 30.000 kokon oluştursa buda 60.000 solucan demektir. Tabii bu solucanların olgunlaşması içinde yaklaşık 3 ay geçmesi gerekir.

Solucanlar nasıl çoğalır?

Solucanlar hermofrodit tir. Her bir bireyde hem erkek hem de dişi üreme organı vardır ancak kendi kendilerine döllenemezler. 2 solucan yan yana gelerek erkek gametlerini diğerine iletirler. Daha sonra yumurtlarlar. Aslında kokon denilen içinde 4-6 adet döllenmiş yumurta bulunan üzüm çekirdeğine benzer bir yapı oluşturur. önce sarı renkte olan kokon yaklaşık 21 gün (yada 3-6 hafta ) içinde yavrular geliştikçe koyulaşır.

Solucan maması nasıl hazırlanır?

%70 büyükbaş hayvan gübresi ile %30 organik atık ile hazırlanmış mama kullanılabilir. Küçük hobi amaçlı solucan besliyorsanız, mutfağınızdaki sebze ve meyve atıklarını, çay ve kahve telvesini kullanabilirsiniz. Farklı tariflerde kullanılabilir.

Solucan kabı neden sineklenir?

Solucan kabınıza fazla sebze ve meyve koyarsanız sineklenme yapabilir. Karbon kaynaklarınızı arttırarak ve mamayı gömerek sinek miktarını azaltabilirsiniz. Sakın Sinek öldürücü spreylerden sıkmayınız.